Čuvari baštine s bakama pekli božićne kolače
Autor: Andreja Satmari, 19. 12. 2023.

Već treću godinu zaredom mali Čuvari baštine  sudjeluju u božićnoj radionici s posebnim gostima. Protekle dvije godine ugostili su članice udruge Gotali, a ove godine gošće su bile Sanja Čaćko i Ljubica Vuk-Šavorić. Ove dvije bake redovito sudjeluju na županijskoj manifestaciji Babični kolači te su ostvarile iznimne rezultate i dostojno predstavile svoje mjesto.

Voditeljica izvannastavne aktivnosti Jagoda Šmit pozvala je bake kako bi pokazale izradu i ukrašavanje tradicijskih kolača. Baka Sanja je s učenicima zamijesila prhko tijesto iz kojeg su izrezivali keksiće u obliku božićnih motiva. Nakon što su se ispekli, učenici su keksiće ukrašavali bijelom glazurom. Baka Ljubica je zamijesila tijesto iz kojeg je s učenicima izrađivala kiflice od oraha koje su potom svi zajedno uvaljali u šećer u prahu. Dok su se kolači pekli, marljivi učenici su s bakama ukrasili školski etno kutak. Okitili su bor s kinčem; tradicijskim ukrasima od krep papira, a ispod su postavili jaslice koje su sami izradili od prirodnih materijala. Uredili su i stol u tradicijskom duhu na kojeg su stavili pšenicu, jabuke, posudu sa žitom, vazu sa cvijećem od krep papira i raspelo, a ispod stola su stavili slamu. Za vrijeme uređenja kutka, bake su pričale učenicima kako su nekad tekle pripreme i kako se slavio Božić.